петок, август 7, 2020
jiang musheng, јианг мушенг

Бизарна препорака за здрав стомак: јадете живи жаби и глувци !

Јианг Мушенг, 66-годишен, од кинеската провинција Јиангџи, од раната младост пател од болки во стомакот и кашлање, се додека не послушал еден земјак кој...
charlie chaplin Чарли Чаплин

Каде е роден Чарли Чаплин?

Иако жителите на Лондон со гордост истакнуваат дека Чарли Чаплин е роден токму во нивниот град, неодамна откриени документи покажуваат дека славниот комичар во...
Сер Едмунд Хилари Ser Edmund Hilari

За првиот освојувач на Монт Еверест

Сер Едмунд Хилари почина во 88-та година на 11.01.2008. Тој е првиот човек кој, заедно со Тенсинг Норгај, на 29-ти мај 1953-та година го...
barcelona барселона

За љубовта на едно детско срце спрема еден фудбалски клуб

Се случи на крајот од 2006-та: „Барса“ во детското срце По објавувањето на една слика на која едно мало Јапонче со шал на тимот „Барселона“...
кинези скијање kinezi skijanje

Од минатото на скијачкиот спорт и скијачки рекорд

Древни цртежи укажуваат дека скијањето го измислиле Кинези Цртежи со ловци на животни пронајдени во северозападна Кина можат да бидат доказ дека Кинезите скијале уште...
urban zivot урбан живот

Уште една предупреда: Животот во градот не само опасен, туку и погубен за здравјето!

И досега пишувавме- пренесувавме сознанија, односно резултати од научни истражувања, но најновите предизвикуваат крајна загриженост и преземање на лични мерки на заштита, од кои...
- Advertisement -


);