Потребно време за читање: 33 минути

164. Подарок-подаување

Подаруваш зашто сакаш и зашто имаш што да подариш. Притоа, помалку е важно што е подарокот и која му е вредноста, отколку дали го подаруваш од срце и навреме. Не е подарок од срце кога е како твое откажување, не ти треба или ако на даруваниот веќе не му е потребен оти минало времето за подарување. Ако се откажуваш, тоа не е подарок, туку нешто од што сакаш да се ослободиш, па не се ни обидуваш да знаеш или дознаеш кој го добива. Ако не ти треба, тоа значи дека си го употребил, си го искористил, а не ни помислуваш дека може да не му треба ни на даруваниот. Тој, пак, ја прикрива потребноста зашто внимава да не те навреди или повреди. Па го прима, ти се заблагодарува и после гледа што побрзо да го заборави или да се ослободи од него како нешто нему одвишно. При сето тоа поважен е подарокот одошто подарувањето.

Подарокот вреди многу, малку или воопшто не вреди не според големината, квалитетот, убавината или според цената платена за него, туку според она што тој го искажува отворено, буквално или симболички. Одамна е докажано и секогаш ќе се докажува дека најмногу и најдолго, ако не и безвременски вреди подарокот што значи искрена, бедзусловна и неугаслива љубов.

Македонски народни пословици и изреки

Госпо ко подароци ти дал знање и опит со кои совреме ги согледуаш маните на твојто штотуку напраено дело,

Децата се дар од Бога на татка си и на мајка си.

Жиеј си ко што си живејш оти живото е најубавио и најголемио подарок од сè.

Здравје со пари не се купуа, ами од Бога дар се дава.

Има убајна што ти иде како подарок.

Кучето му подаруа пријателство на чоек.

Љубовта е најсладок подарок што луѓе го праат горчина.

Мајка ти и татко ти ти подарија да веруаш во себе.

На подарен коњ забите не му се гледаат.

Не мисли на трњето кога ќе добиеш за подарок роза.

Оти силно ги сакаш луѓето, они ти го подаруаат сиот свет.

Памети дека секој нов ден Бог ти го дава ко подарок.

Подари сиромав, дај Богу на заем.

Појди кај сиромав, подари го, а кај богат-поразвесели го.

Тргаш на пат ко да ти е дарен секој чекор кон истражуања, просветлуања и пресметуања, а на крајо на пато си со вистини за она што е.

Чапрашик оди во зборот, ама ќе си го земит дарот.
           Ќе му врати ако му призборуа.

Пословици и изреки од народи на светот

Алчноста не е никаков подарок, но завидливоста е многу полоша од неа. (Романска)

Времето е или најдобар подарок или најголем проблем. (Италијанска)

Животот се чува до смрт како бесценет подарок (Германска).

И изгубен ден ни подарува мали радости. (Турска)

И во целосен мрак животот може да е скапоцен подарок. (Англиска)

Животот е подарок, а не обврска. (Индиска)

Какво и да е утрото, тоа секогаш е подарок. (Француска)

Лесно се открива кога е власта подарена, а кога е вистинска. (Чешка)

Неважен е начинот како среќата се добива како подарок што се посакува. (Арапска)

Меѓу најголемите родителски подароци е она што не го направиле за своите деца, а не што направиле. (Англиска)

Нема бесмртност како подарок зашто е неизбежна. (Француска)

Ни од морето не се излегува без подарок. (Хрватска)

Си подаруваш подарок на себеси кога простуваш. (Холандска)

Латински изреки 

Добро дава, многу дава, тој што дава со насмевка. (Dat bene, dat multum, qui dat dat cum munere viltum .)

Мал подарок, мала благодарност. (Vile donum, vilis gracia.)

Не гледај во забите на подарениот коњ. (Equi donati dentes non sunt inspiciendi.)

Најдобар подарок е добрината. (Munerum animus optimus est.)

На подарокот во заби не му се гледа. (Equi donati dentes non inspiciuntur.)

Пријатен е подарокот што доаѓа пред барањето. (Equi donati dentes non sunt inspiciendi.)

Домисла, гесло, мисла водилка

Живеење со благодарност како подарок на добро и оти ништо не е однапред стекнато.
Анонимус

Исти подароци се самодовербата и миризливата свеќа.
Анонимус

Мудоста сосе искуството е една од најголемите подароци за друго поколение.
Анонимус

Најголем подарок на животот е знаењето зашто те прави среќен и слободен.
Анонимус

Охрабрувањето е подарок што се докажува со дух, самостојност и надеж за иднината.
Анонимус

Примаш и даваш подарок исто како што бараш и смирение.
Анонимус

Со човек си што е со тебе како најскапоцен подарок.
Анонимус

Си подарил на себеси голем подарок оти знаеш што не си и што не сакаш да бидеш.
Анонимус

Драгоцен подарок е твоето пријателство на некој, а уште подрагоцен е твојата доверба.
Анонимус

Рекле, издумале

А сепак каков подарок е судбината-да се родиш со таква чудовишна вообразеност!
Хелен Филдинг

Ако ви е даден подарок, има причина. Магијата оди таму каде што е најдобро искористена.
Барбара Дејвис

Ако ви дошол подарок завиткан во задолженија и цврсто врзан со панделка за вина, тогаш тоа всушност воопшто не е подарок. Тоа е манипулација. Подарокот треба да биде нешто подарено бесплатно кое го подобрува вашиот живот и ве потсетува со љубов на дарителот. Ако не е, едноставно не треба да му давате место во вашиот дом.
Питер Волш

Ако жената му се подари себеси на мажот, потоа тој секогаш ја добива сметката.
За За Габор

Ако го живеете секој ден како да ви е последен, тогаш не жалите бидејќи секоја нова зора е благослов сам по себе-подарок што не знаевте дека ви се дава.
Мелиса Хил

Ако можете да помогнете да водите некого низ предизвикувачки момент затоа што сте биле таму, тоа на крајот на краиштата се претвора во извонреден подарок.
Кристијан Слејтер

Ако некој ви понуди подарок и вие одбиете да го прифатите, другиот човек сè уште го поседува тој подарок. Истото важи и за навредите и вербалните напади.
Стив Павлина

Ако некој некогаш ве погледнал во очи знаејќи дека го сакаш, ете што видел. Подарете си го истиот подарок.
Камал Равикант

Ако немш повеќе среќа да подариш, дај ми ја твојата болка.
Лу Андреас-Саломе

Ако сакате да добивате подароци-а кој не-тогаш зошто со благодарност не го прифатите најголемиот подарок што постои: сегашниот момент.
Гај Финли

Ако сакаш некого, најголемиот подарок што можеш да му го дадеш е твоето присуство.
Тик Нахат Хан

Ако розите не се за нас и трњето е доволно наместо подарок.
Омар Кајам

Ако сте невидливи, вие сте ранливи. Регистрацијата при раѓање треба да биде приоритет на секој. Да ги направиме сите деца видливи и на секое дете да му подариме роденден!
Дезмонд Туту

Бев неговиот срам, негово бреме и тоа беше мојот подарок.
Оливие Бурд

Бев божиќен подарок кој беше доставен нераспакуван.
Род Серлинг

Бев уморен од идејата за убавина. Беше моќен, но лизгав. Прекрасно спакуван подарок што морав да го изгубам еден ден. Не сакав да го отворам или да уживам во неговите придобивки. Тоа само би ја отежнала разделбата со него.
Л.Ј. Шен

Без разлика колку е голем подарок или вештина, невозможно е да се предвиди секој исход.
Мери Пирсон

Безбрежната водна шир, благиот ветер, нескриеното сонце-сето тоа изгледа како слобода, но знаеме дека не е така. Така ни го кршат духот. Одземено ни е сè, вклучително самодовербата, така што секоја ситница што ја добиваме во замена ни изгледа како подарок.
Ким Лигет

Библиотеката е огромна кутија полна со прекрасни книги, вистински божиќен подарок.
Одри Нифнегер

Би сакал да имам шанса да одлучам каков ќе биде мојот живот, мислам дека тоа е најдобриот подарок што некој може да го добие. Шансата да одлучите каков ќе биде вашиот живот.
Грегоар Делакур

Бидете храбри. Запомнете, животот е подарок.
Никола Јун

Благодарноста не е само вообичаеното „благодарам“ за подарок. Тоа е способноста да не заборавате дека живеете во моментот, способноста да се фокусирате на сегашноста и да го цените својот живот, да размислувате за она што го имате, а не за она што го немате.
Мајк Викинг

Благородниот пријател е добар подарок, а благородниот непријател уште подобар.
Клајв Стејплс Луис

Благоста во зборовите раѓа доверба. Благоста во мислењето раѓа длабочина. Благоста во дарувањето раѓа љубов.
Лао Це

Благосостојбата е дар од Бога, а гордоста ни е завештана од ѓаволот.
Даглас Вилсон

Бог им го даде на луѓето разумот како највисок дар. Но, за жал, тој им даде слобода да бидат разумни или неразумни.
Алфред Андерш

Бог им ги дарува на сите своите созданија, независно од нивната положба и околностите во нивниот живот. Може да му даде невиност на лудак, а небо на крадец.
Марк Хелприн

Бог ни дарува живот и ни го одзема според свое согледување.
Џони Кеш

Бог, Големиот Дарител, може да го отвори целиот универзум за нашиот поглед во тесниот простор на една единствена земја.
Рабиндранат Тагоре

Богатите добиваат многу повеќе подароци од сиромашните, и дури кога купуваат сè им чини помалку.
Хајнрих Бел

Богатството е нешто сложено. Тоа, како и љубовта, е случаен подарок.
Хербјорг Васму

Бог им дарува слобода на оние кои ја сакаат и секогаш се подготвени да ја чуваат и заштитуваат.
Даниел Вебстер

Божиќ е триумф на животот, кога мртвите, натоварени со подароци, заминуваат и ги оставаат живите сами до следната есен.
Клод Леви-Строс

Болеста ми подари слобода.
Ервин Јалом

Брзината е разновидност на екстаза подарена на човекот од техничката револуција.
Милан Кундера

Важно е не вниманието, туку колку вреди подарокот.
Кристофер Бакли

Вашата среќа е вашиот подарок за светот.
Роберт Холден

Вдахновението е најголемиот подарок зашто го отвора вашиот живот за многу нови можности. Секој ден станува посмислен и вашиот живот се подобрува кога вашите постапки се раководат од она што ве вдахновува.
Берни Сигел

Верноста е единствениот подарок што вреди да се подари на свадба.
Глорија Му

Верувајте ми, светот нема да ви даде никакви подароци. Ако сакате да имате живот, украдете го.
Лу Андреас-Саломе

Ветувањата се поевтини од подароците и многу поценети. Ништо не може да биде дадено толку штедро како надежите.
Анатол Франс

Видете, стравот е подарок за нас-тој ни помага да се држиме подалеку од опасноста, дури кога не знаеме дека постои опасност. Само ми е љубопитно дали некогаш сте го имале тоа.
Виктор Метос

Вие сте архитектот на издржливоста на вашето дете и тоа е најдобриот подарок што можете да му го дадете.
Беки Кенеди

Вие сте тука за да му предадете божествен подарок на светот.
Деби Форд

Вишокот е едновремено подарок и несреќа, задоволство и мака.
Оливер Сакс

Во браковите често се јавуваат кавги кога невестинските подароци се прекумерни.
Антистен

Во мојата гардероба има траги од секој од оние што заминале и сакале да ми подарат нешто.
Венди Гера

Во индивидуалистичката култура нарцисот е Божјиот дар за светот. Во колективистичкото општество нарцисот е Божјиот дар за колективот.
Кристофер Леш

Во најтешките моменти можноста да не се издвоите ниту за миг од семејството е навистина бесценет подарок.           
Софи Ирвин

Водата е подарок за мртвите. Душата на мртвите е обземена од жед за живот и копнее да ја испие водата на спомените, но може да ја пие само водата на заборавот.
Абдулразак Гурна

Вредноста на подарокот нема значење, но многу се важни чувствата и расположението со кои го подаруваш подарокот.
Минеко Ивасаки

Времето далечно не секогаш го дарува човекот со мудрост, понекогаш остануваат само длабоки лузни.
Џим Чајковски

Времето е подарок што ви е даден, даден за да ви го даде времето што ви треба, времето што ви треба за да го имате времето на вашиот живот.
Нортон Џастер

Времето е драгоцен подарок што ни е даден за да станеме попаметни, подобри, зрели и совршени.
Томас Ман

Времето е навистина единствениот подарок што го добиваме од Бог, кој можеме да го дадеме на другите.
Омер Хикам

Вселената не дава подароци. Ви дава право да изберете и да го создавате она што го сакате.
Лариса Парфентиева

Вообразбата е дар што ни е даден од Бога и секој од нас ја користи на различен начин.
Брајан Џејкс

Внатрешниот дух е вашето првородство и пројавувањето на славата на Создателот преку исполнување на вашата цел е највисокиот и најдобриот подарок што можете да му го подарите на дарителот.
Елдон Тејлор

Верата не е подарок што можете да го дадете. Тоа е нешто што самите си го наоѓаме.
Џенифер Зејнеб Јухадар

Верувам дека Библијата е најдобриот подарок што Бог му го дал на човекот. Сето добро на Спасителот на светот ни е предадено преку оваа Книга.
Абрахам Линколн

Вистина е дека дивото животно, независно од големината, дозволува да биде видено од некој кој знае да го чека, но не го следи. Тоа е подарок што ни го дава доброволно, момент на емоција што ни го дава бесплатно.
Ерик де Кармел

Вистинската љубов е редок подарок, таа е најубавото што може да ти го даде животот.
Николас Спаркс

Вистинската функција на подарокот е да се прими. Подароците не се „нешта“, туку средство за предавање на нечии чувства.
Мари Кондо

Ги прекршив правилата на размена. Таа даде и јас зедов, но јас не возвратив. Подарок како љубовта никогаш не е бесплатен.
Дебора Леви

Главното во подарокот е љубовта.
Владислав Крапивин

Глупоста е дар божји, но не треба да се злоупотребува.
Ото фон Бизмарк

Гневот е подарок добиен при раѓањето.
Бернард Вербер

Години. Или исчезнуваме во нив, бидејќи не разбираме ништо, или ги прифаќаме како подарок.
Анти Туомаинен

Годините на долг мир ни даруваат чувство на сигурност. Како по правило, лажно.
Алексеј Пехов

Граѓанинот треба да ги плаќа своите даноци со истото чувство со кое вљубениот ѝ подарува подароци на својата сакана.
Новалис

Добивте подарок-вашиот живот. Што ќе правите со него?
Мајкл Хајат

Да ​​бидеш во сегашноста со некој друг е подарок. Дарбата на вниманието е можеби највредниот и најзавидниот од сите, иако не секогаш го осознаваме.
Пјеро Феручи

Да бидеш во друштво на оние кои се стремат да го сакаат Бог е врвен дар Божји.
Раданат Свами

Да се ​​гледаме себеси како што нè гледаат другите-е најкорисниот подарок.
Олдоус Хаксли

Да веруваш во некого е еден од најголемите подароци што можеш да му ги дадеш, бесплатно е и резултатите можат да бидат бесценети.
Алис Фини

Да даваш повод за смеење според мене е најдарежливиот подарок.
Ромен Гери

Да дариш љубов-значи да се учиш.
Елинор Рузвелт

Да подариш не значи да изгубиш.
Марк Херплин

Да знаеш дека секој момент-без разлика како е спакуван-е подарок поголем отколку што можеш да си дадеш на себеси, значи да си на пат кон животот без страв.
Гај Финли

Да постои некаква неприродна смрт, нели се јавува секоја смрт како дар од природата и ненадејна, и така да се каже долгоочекувана?
Семјуел Бекет

Да именуваш значи да даруваш судбина, да слушаш значи да се усогласиш.
Андрес Барба

Да очекуваш подароци за возврат на вашата љубов е речиси безумие. Твојата љубов не ти дава никакви права.
Анхел де Куатие

Да ​​добиеш смисла на животот како подарок од божеството е многу полесно, отколку да ја стекнеш со сопствени напори.
Симон де Бовоар

Да се ​​предвиди иднината е апсолутно непотребен подарок, ако таа иднина не може да биде спречено.
Лесли Волтон

Да разбереш нечие страдање е најдобриот подарок што можеш да му го направиш на друг човек. Разбирањето е друго име за љубовта. Ако не разбираш, не можеш да сакаш.
Тик Нахат Хан

Да се ​​самоубиеш значи да признаеш дека не си способен да го прифатиш подарокот на животот.
Бернард Вербер

Да сретнеш жена со која можеш да го споделиш твојот живот е подарок.
Ју Несбо

Да, родителите не ги залажуваат децата кога зборуваат за Дедо Мраз, туку кога јасно кажуваат дека подароците носат среќа.
Лоран Гунел

Давајте си на себеси еден подарок секој ден и Бог ќе ви даде два.
Џулија Камерон

Давање информација. Она што ни се допаѓа при давањето информација е дека во извесна смисла вие му давате на детето подарок што може да го користи засекогаш. До крајот на својот живот тоа ќе треба да знае дека „млекото се скиселува кога не е во фрижидер“.
Адел Фабер и Елејн Мазлиш

Давањето подароци е една од најпосесивните нешта што ги правиме, го сфативте ли тоа? Тоа е начинот на кој ги држиме другите луѓе. Се засадуваме себеси во нивниот живот.
Пенелопе Лајвли

Давањето подароци на луѓето е толку интимен чин; вие всушност им кажувате кои мислите дека се.
Рут Рајхел

Добро воспитаното куче никогаш нема да каже дека не му се допаѓаат подароците и очекувало нешто сосема друго.
Кристин Ностлингер

Демократијата не е неочекуван подарок што доаѓа без напор. Треба да се бориш за тоа. И затоа е толку тешко.
Славенка Дракулиќ

Денот без настани беше вреден подарок.
Абрахам Вергезе

Децата беа предодредени да бидат подароци. Физичкото пројавување на љубовта меѓу маж и жена. И за оваа љубов може да се прави секаква жртва.
Стивен Ериксон

Децата се бесценет подарок, но тие не ни припаѓаат нам, туку само на себеси. Може да се каже дека ни се дадени под наем на кратко.
Џим Бучер

Дијамантски прстен е чудесен подарок, но чадорот е исто така добар, особено кога врне и нема чадор.
Татјана Устинова

Денеска на другите ќе им ги дадам само подароците кои сакам да ги примам за себе.
Џералд Јамполски

До триесет години верувам дека сите треба повеќе да се концентрираме на чувството на благодарност за подароците што сме ги добиле. Колку сме поблагодарни за нашите семејства, за нашите пријатели, за доброто здравје што го имаме, толку повеќе ќе ги негуваме тие нешта за  иднината.
Памела Редмонд Сатран

Добро е да имате меѓу пријатели: прво, човек кој подарува; второ, лекар; трето, мудар човек.
Јошида Кенко

Добро е кога до тебе има некој кој без зборови разбира што се случува. Тоа е прекрасен подарок.
Зак Ефрон

Добрите луѓе ќе ви донесат среќа, лошите луѓе ќе ве наградат со искуство, најлошите луѓе ќе ви одржат лекција, а најдобрите луѓе ќе ви подарат спомен. Ценете секој.
Вил Смит

Добродетели, утешувачки, насочувачи и дарувачи на блаженство лежат пред нозете на човек како цвеќиња.
Вилијам Вордсворт

Доброто ги дарува луѓето со надеж. А надежта е најпрекрасното нешто на светот.
Мет Хејг

Довербата меѓу пријателите е вистински подарок со кој е нужно да се гордееш.
Даѕаи Осаму

Дојде време да се врати украдената реколта и да ги прославиме одгледувањето и давањето добра храна како највисок подарок и најреволуционерен чин.
Вандана Шива

Додека продолжува животот, творечкиот предизвик е да се борите, да играте и да водите љубов со сегашниот момент, додека го давате својот уникатен подарок.
Дејвид Деида

Дури Божјиот дар понекогаш се среќава со неблагодарност.
Патрик Свенсон

Дружбата не опстанува на подароци, туку на ветувања.
Жорж Масон

Душата на фактите ѝ дарува срце на вашата приказна.
Кармин Гало

Дрвјата даруваат радост.
Кејт Аткинсон

Еден од најголемите подароци што еден родител може да му го даде на дете е да му помогне да ги открие своите таленти.
Шон Кови

Еден од најдобрите подароци што можете да си ги направите е да престанете да мислите за себе како „центар на Вселената“. Вие сте дел од овој свет, но ништо повеќе.
Карен Берг

Единствениот начин да добиете љубов е да дарувате.
Ронда Бирн

Единствениот подарок за кој копнеев е слободата и да направам свој избор и да сакам секого кого сакам.
Ришел Мид

Емоциите се прекрасен подарок. Тие ни покажуваат што мислиме.
Ронда Бирн

Еве го моето правило за давање подароци: Почитувајте ја вашата моментална финансиска состојба.
Сузи Орман

Еве го мојот подарок, мала принцезо: дека секогаш ќе гледаш пат низ тешкотиите и секогаш ќе наоѓаш храброст да го преземеш.
К. Исон

Желбата е она што нè тера да страдаме, но штом ќе научиме да ги уништуваме нашите желби, секоја дребност што ќе ја добиеме ќе се престори во бесценет подарок.
Карлос Кастанеда

Жената е единствениот подарок што се пакува сам.
Жан Пол Белмондо

Живеј така како сега да си должен да се простиш од животот, како времето што ви преостанува да е неочекуван подарок.
Марко Аврелиј

Живејте во знаењето дека сте подарок за светот.
Деби Форд

Живеј како ѕвезда на небото. Ѕвездите гледаат сè и се видливи за сите. Но, тие не се достапни. Тие не се потчинети на суета. Тие ја даруваат својата светлина, но не се даруваат себеси!
Наталија Солнцева

Животот е подарок. Не го губи напразно.
Никола Јун

Животот е единственото нешто што го добиваме со подарување, но тој подарок чини скапо.
Џон Апдајк

Животот постојано ни дава подароци. Ако не планираш сè до ситници, нештата стануваат подобри отколку што ти се надеваш.
Џенифер Морисон

Животните имаат способност да ни даруваат едноставни радости во животот.
Деби Мекомбер

Животот беше подарок-понекогаш таков што сакаш да го вратиш, а другпат таков што сакаш да го задржиш засекогаш, но сепак беше подарок. Тревата може да изгледа позелена од другата страна, но барем сè уште имаш трева. Имаше места во светот кои ги немале овие за почеток.
Маријана Запата

Животот е бесценет подарок, а не право што еден човек може да му го оспорува на друг.
Клифорд Сајмук

Животот е бесценет подарок што ни се дава само еднаш. И фала му на Бога.
Ерланд Лу

Животот е божествен дар и на луѓето не им е дадено право да го одземат.
Артур Хејли

Животот е подарок за сите. И смртта исто така.
Ерик-Емануел Шмит

Животот е само ефемерна случајност, подарок кој длабоко во себе никогаш не ни припаѓа.
Алис Келен

Животот е вреден подарок, не си го губите вашето време на празни сожалувања.
Софи Казинс

Животот ми подари една важна лекција: оној што те изневерил еднаш, ќе го направи тоа повторно во тежок час.
Доналд Трамп

Животот, според ме мислење, е подарен коњ.
Џером Дејвид Селинџер

Животната сила не е даденост, туку непрестаен труд. Подарок од кој што можеш да се лишиш, а може и одново да го придобиеш.
Џон Ивиди Линдквист

-Животот е скапоцен подарок, момче. Тоа е единственото нешто што не можеме да го украдеме.
Хуан Гомез Хурадо

Животот го сметам за редок подарок, скапоцени камења кои ни се дадени од рацете на мајката природа за да ги шлифуваме и полираме додека нивниот блесок не нè награди за нашиот труд.
Алфред Нобел

За да се создаде дете неопходни се два елемента: маж да вдахне во него живот, а жена да му даде плот.
Филипа Григориј

За првпат сфатив дека најголемиот подарок на гладувањето е тоа што ви помага да ја разделите приказната за храната од реалноста на вашата биологија.
Дејв Аспреј

За разлика од божиќните подароци, подароците од боговите не секогаш носат радост.
Рик Риордан

Заборавањето е одличен подарок.
Линда Лаферти

Зборовите не идат со сметки за подароци и не можете да ги вратите назад.
Алис Фини

Здравјето е најголемата вредност што ни се дава како подарок, како штедро наследство.
Наталија Правдина

Земјата е тржествен подарок што природата го направила за човекот; раѓањето на секого е право на владение. Правото е исто толку природно како правото на бебето на градата на својата мајка.
Жан-Франсоа Мармонтел

Знаењето е највредниот подарок што можете да му го дадете на вашето дете. Затоа дајте му знаења исто толку изобилно како што му давате храна. Ако го проверите вашето дете пред тоа доброволно да сака да ви го демонстрира наученото, тоа е погрешно.
Глен Доман

Зошто Бог ни дарува со сочувство?
Франц Шуберт

Зарем не се чудите дека сè на светот, дури и вистината ја губи својата вредност кога од подарок ќе се прероди во нешто принудено?
Карин Боје

И сосем не е важно дали подароците се големи или мали; главното е да бидат од чисто срце.
Маури Кунас

Изненадувањето е најдобриот подарок што животот може да ни го поднесе.
Миранда Дикинсон

Има многу, многу нешта кои се тешки во овој живот, но едно нешто што воопшто не е тешко е да се разбере дали некој е возбуден или не кога ќе отвори подарок.
Даниел Хендлер

Има пет клучни подароци кои доаѓаат од вашиот внатрешен свет: вашата внатрешна стабилност и издржливост, вашето чувство за целост и самопочит, вашата способност за интимни взаемни односи со другите, вашата способност за самозаштита, вашата свесност за целта на вашиот живот.
Линдзи Гибсон

Имаше впечаток дека во оваа куќа цената на подароците што се шик е повисока од семејните вредности.
Лив Константин

Интернетот е помалку творба диктирана од економијата, отколку диктирана од споделување подароци.
Кевин Кели

Интимноста е да растеш повеќе отколку што би можел сам преку уметноста на взаемно дарување.
Дејвид Деида

Иднината не е подарок. Тоа е постигнување.
Роберт Кенеди

Им благодарам на сите кои некогаш ми подариле книги. Тоа е прекрасен подарок затоа што кога ќе добиеш нешто што човек навистина го сака, честичка од таа љубов се пренесува. Моќен трик со силен ефект.
Карстен Хен

Имањето слободно време-дали тоа не е подарок од судбината!
Едвард Морган Форстер

Искуството е корисен подарок кој никогаш не се искористува.
Жил Ренар

Јас само го правам она што го обожувам, што го умеам и што сум среќен да го правам. Фала му на небото за таквата судбина. Да даруваш на други радосни мигови е огромна привилегија за која сум многу благодарен и што високо го ценам.
Пласидо Доминго

Јас сум најобичен човек. Надарен со необичен подарок.
Џорџ Мајкл

Јас сум прилично добар во изненадувањето на пријателите и семејството со подароци. Склон сум да се насочам кон посентименталната страна на давањето.
Рајан Рејнолдс

Јазикот не е подарок. Јазикот е секогаш со вас. Не тежи речиси ништо, како ова сечило. Јазикот е сечилото, но од вас зависи да се уверите дека нема да се затапи.
Микаел Ниеми

Како можеш на човек да му подариш парче од рајот?
Маркус Зусак

Какви подароци ни нуди благодарноста кога ја користиме?
Луиз Хеј

Каков жесток подарок-да ми дадеш толку време за да се збогувам со животот.
Хана Кент

Каков подарок ни се дава секој ден кога се издигаме. Светот е убав и зарем не е прекрасно да мислиш дека мечтите можат да нè одведат до најневеројатните места? Никогаш не престанувајте да верувате во тоа. Секогаш гледајте во иднината. И продолжете да мечтаете.
Џулијан Меклин

Квалитетот на животот е секогаш пропорционален на способноста за уживање. А способноста да радуваш уживање е дар на внимание.
Џулија Камерон

Квалитетот на подароците зависи од искреноста на дарувачот.
Ан Пачет

Книгата што ви е подарена од авторот, попаметно е да ја пофалите без да ја прочитате; тоа ќе ве спаси од намерна лага.
Џорџ Сантајана

Кога давате подарок, вие сте приврзани за него. При примањето подарок благословот што му доаѓа на дарителот е ваше основно задоволство.
Даглас Вилсон

Кога една книга е завршена, таа повеќе не ви припаѓа вам. Му припаѓа на светот. Тоа е ваш подарок за светот и е скапоцен, но светот може да не ви се допаѓа.
Џенифер Пробст

Кога можете некому да му дадете подарок здравје, да го подобрувате квалитетот на тој живот секој ден и да ја продолжите должината на тој живот, тоа е навистина прекрасно нешто.
Пол Зејн Пилцер

Кога некој што го сакаш има болка, најзначајниот подарок кој можеш да го направиш е твоето љубезно присуство. Испраќањето цвеќиња и испраќањето пораки се добри, но не толку добри како да седиш со неа, да ја држиш за рака, да ја гледаш во очи и да ја бакнуваш.
Хејмин Суним

Кога подарокот е заслужен, тоа не е подарок, туку плаќање.
Џин Волф

Кога подарокот преминува од еден на друг, ние ја чувствуваме самата суштина на уметноста и животот, не само во зборовите и песните, туку и во длабока желба да ги споделиме еден со друг.
Аманда Палмер

Кога му помагате на вашето дете да премине од другата страна на избликот на гнев, вие му давате подарок за цел живот.
Обри Харгис

Кога сте вљубени, секој ден е како подарок кој можете да го отворите.
Елин Хилдебранд

Кога човек прима подарок од друг, заедно со него го прифаќа и односот на дарителот кон себеси.
Алис Хофман

Кој носи подарок, ја открива вратата отворена.
Томас Фулер

Колку лошо нè познаваат нашите познаници, можеме да судиме според подароците што ги добиваме од нив.
Зигмунд Граф

Колку прекрасно е устроен човекот! Колку голем подарок му е даден-паметта!
Виктор Астафиев

Колку е прекрасно чувството на љубов спрема ближниот! Тоа е можеби најубавиот дар на Господ за човештвото.
Јуси Адлер-Улсен

Колку редок подарок е да бидеш среќен.
Мартин Амис

Колку е посветла внатрешната светлина, толку повеќе нè осветлува и ни дарува блаженство.
Дејвид Линч

Кучињата се подарок за човештвото. Тие се среќни, радосни и лојални по природа. Тие се чиста, позитивна енергија и учат преку пример. Тоа е сè што се бара од нив.
Алисон Ноел

Кај него немаше ништо што може да пренесе како подарок, освен сопствениот живот и смрт.
Шјусаку Ендо

Лесно им дарува на другите среќа оној кого тоа ништо не го чини!
Оноре де Балзак

Логиката му го дава на човекот она што му треба. Магијата му го дарува она што му недостига.
Том Робинс

Логичноста е подарок на малкумина.
Дејл Карнеги

Лудоста беше подарок. Дури ако спомените беа проклетство.
Стивен Ериксон

Луѓето секогаш се склони да им ги даруваат на другите своите сопствени слабости.
Мурасаки Шикибу

Луѓето ретко читаат книги што им ги подариле.
Семјуел Џонсон

Луѓето си подаруваат едни на други нешта што не можат да се спакуваат како подароци.
Надин Гордимер

Љубовниот дар не може да биде даден, тој чека да бид примен.
Рабиндранат Тагоре

Љубовта-пред сè да си понуди подарок на себеси.
Жан Ануи

Љубовта е врвниот чин на егоизмот, најдобриот подарок што можеш да си го направиш на себеси.
Бернар Вербер

Љубовта е да се даваш себеси како подарок; да ја купиш е невозможно.
Хенри Лонгфелоу

Љубовта е подарок што го даваме кога претпочитаме да не го правиме.
Стивен Картер

Љубовта е подарок. Страста е проклетство.
Алисон Ноел

Љубовта е единственото нешто на светот што вреди. Никогаш не треба да ја губиме или да ја подаруваме. Никогаш не треба да им дозволуваме да ни ја одземат.
Лорен Оливер

Љубовта е слободен подарок и вљубените, обединети, стануваат еднакви половини на едно цело.
Елинор Катон

Љубовта е цвет што расте на секоја почва. Не се плаши од есенските мразови, ниту од зимските снегови, и се расцветува јарко и пријатно цела година, радувајќи ги оние што ги дарува, и оној што го дарува и оној што го прима.
Луиза Меј Олкот

Љубов е кога на друг му го даруваш она што не му треба.
Жак Лакан

Љубовта кон нешто е сигурен знак за скриен подарок и единствен начин да го откриете.
Барбара Шер

Љубовта по дефиниција е незаслужен подарок; незаслужената љубов е самото докажување за нејзината автентичност.
Милан Кундера

Ми даваат подароци, но тоа само ме растажува.
Џером Дејвид Селинџер

Мајката е како небесен подарок, како молња, гром или торнадо.
Лучана Литицето

Мелодискиот изум е еден од најсигурните признаци на божествен дар.
Густав Малер

Минатото е историја. Иднината е мистерија. Сегашноста е подарок.
Лиза Ангер

Мисијата на поетот е една: да одушевува во буквална смисла, да дарува душа.
Федерико Лорка

Мислам дека во сите уметности има само одредени луѓе кои имаат дарба. Мислам дека тоа е одредена духовност, тоа е дар даден од Бога што го имаат само некои луѓе.
Тони Бенет

Мислам дека е вистински подарок да можеш да кажеш дека тоа што е во твојот живот е доволно. Изгледа дека повеќето од нас секогаш сакаат повеќе.
Елизабет Бург

Мислам дека најголемиот подарок за мене е што можам да се изразам во песни. Тоа ми помага да преживеам некои од најтешките моменти во мојот живот. Тоа исто така ми помага да прославувам некои од најдобрите времиња.
Мараја Кери

Мислата е дар од Бога. Не си дозволувајте да мислите безгрижно.
Павел Флоренски

Многу е важно да го почитувате спротивниот пол, во спротивно може да добиете подарок кој ќе биде принуден да „култивира“ во вас самопочит. Методите може да не се најдобри.
Анатолиј Некрасов

Многу се радувам што сум само дете. Затоа што ако требаше да се преправам секогаш на воодушевувачките подароци што ги добиваат возрасните, мислам дека едноставно би се збунил.
Џеф Кини

Многумина повеќе уживаат во подароците, отколку на исплаќањето на своите долгови.
Филип Сидни

Модерните Божиќи се поврзани со стресот и скапите подароци што никој од нас не може да си ги дозволи, но она што всушност претставува Божиќ е времето со семејството и пријателите и да го цениш она што го имаш, наместо да правиш списоци на нешта кои ги сакаш.
Џејми Адмонс

Моето постоење е единствениот подарок што ми останува, но треба да го направам.
Сузан Бет Фафер

Можеби е добро да имате убав ум, но уште поголем подарок е да откриете убаво срце.
Џон Неш

Можете да ги вратите сите божиќни подароци што ги сакате, но никогаш нема да си го вратите времето поминато со вашите роднини.
Енди Боровиц

Можете да направите сè што мислите дека можете. Тоа знаење е буквално подарок од боговите, бидејќи преку него можете да решите секој човечки проблем. Тоа треба да ве направи неизлечив оптимист. Тоа е отворената врата.
Роберт Колиер

Можете да сакате некого, но да не сакате да го задржите подарокот од него. Добро е да му го предадете на некој кој ќе го цени повеќе.
Гретчен Рубин

Можете да се спротивставите на сè, освен на добронамерност; најсигурниот начин да ја освоиме љубовта на другите е да им ја подариме својата љубов.
Жан Жак Русо

Моите спомени се како злато во паричник подарен од ѓаволот: го отвораш, а таму суви лисја.
Жан Пол Сартр

Мојот најдобар пријател е човек кој ќе ми подари книга што не сум ја читал.
Абрахам Линколн

Музата или вдахновението просто не се појавува, туку има потреба од пот како подарок.
Џејмс Алтучер

Мудрите простуваат, но не забораваат. Тие се обидуваат да го ценат подарокот во ситуацијата, а да се поучат од него и да го запомнат.
Колин Типинг

Мудрите луѓе знаат кога да примат подароци, а кога да се откажат од нив.
Ирвин Шо

Мене ми е нужно исцеление и покој, а само осаменоста може да ги подари.
Елизабет Гилберт

На мажите им ги дадов младоста и убавината. Сега ја дарувам мудроста и искуството-најдоброто што го имам-на животните.
Брижит Бардо

Нашата способност да даваме и да одговараме на љубовта е нашиот најголем подарок. Срцето, кое Бог го создал според својот лик, е центарот на нашето битие.
Хенри Клауд

На човек му треба игра и ризик. Цивилизацијата ќе му подари работа и удобност.
Вилијам Бароуз

-Не станува збор за потреба, Линус. Давањето подароци не е за тоа. Станува збор за радоста дека некој мисли на тебе.
Т.Ј. Клун

Несебичната љубов е подарок што сите деца го добиваат од своите родители.
Е. Л. Џејмс

Надарен сум со огромното сеќавање на срамот, подетално и неумоливо од секо друго, подарок единствен за срам.
Ени Ерно

Надежта е жестока. Безмилосен подарок. Чесноста и строгоста може да изгледаат нечовечки, но во дејствителноста тоа е милост.
Ема Чејс

Надежта е најголемиот дар и најголемото зло…Надежта нè спаси и надежта сè уште може да нè убие.
Налини Синг

Навистина е одличен подарок да го сакаш тоа што си.
Кетрин Еплгејт

Најважниот, највисокиот подарок е да умееш да ги цениш другите многу подобро, отколку што се тие способни да те ценат.
Хенри Џејмс

Најверното средство да ја освоиш љубовта на другите е ти да им ја подаруваш својата.
Жан Жак Русо

Најголемиот подарок во животот е пријателството и јас го добив.
Херберт Хемфри

Најголемиот подарок е способноста да забораваме-да ги забораваме лошите нешта и да се фокусираме на доброто.
Џо Бајден

Најголем подарок на животот е слободата што ти ја остава да излезеш од него кога ќе решиш.
Андре Бретон

Најголемиот дар што некој може да му го даде на Бога е да биде задоволен од Неговото создание.
Мајкл А. Сингер

Најголемиот подарок за човекот е чудото.
Мери Хигинс Кларк

Најголемиот подарок на љубовта е нејзината способност да направи свето сè што ќе допре.
Барбара Де Анџелис

Најголемиот подарок што можете да го дадете секому се високите очекувања.
Гордон Корман

Најголемиот подарок што можеш да му го дадеш на друг човек е силата.
Керолин Мис

Најголемата надеж, велам јас, е онаа во која се среќаваат сите останати, дека постои за сите и дека трае за сите. Апсолутниот подарок на едно суштество на друго, што може да постои само во взаемност, е во очите на сите единствен природен и натприроден висечки мост фрлен преку самиот живот.
Андре Бретон

Најдобрите подароци идат од срце, а не од продавница.
Сара Десен

Најдобриот подарок што можеш да го дадеш некому е твоето време.
Рик Ворен

Најдобриот подарок што жената може да му го даде на мажот-тоа е спокојството.
Хелен Филдинг

Најдобриот подарок што родителите можат да им го направат на своите деца е да им помогнат да стекнат самодоверба, научувајќи ги да бидат самодоволни.
Роберт Ентони

Најевтиниот начин да ја задоволиш жената е да ѝ подариш скапи подароци.
Константин Мелихан

Најпосакуваниот подарок не се дијаманти, не се рози и не е чоколадо. Главно е вниманието.
Рик Ворен

Најпријатно од сè е да му подарите на човек не имот, туку спомени кои се доживеани заедно.
Одри Тоту

Најскапите подароци се евтини.
Лајонел Шрајвер

Најскапоцениот подарок од природата-весел, насмеан и добар ум.
Василиј Кључевски

Најневеројатниот подарок што ни се дава во животот е можноста да бидеме луѓе, бидејќи луѓето се надарени со свест.
Елизабет Гилберт

Најценетиот подарок на животот е несигурноста.
Јошида Кенко

Највредниот подарок што можеме да го понудиме некому е нашето внимание. Кога вниманието ќе ги опфати оние што ги сакаме, тие ќе цветаат како цвеќиња.
Тик Нјат Хан

Најсреќен е оној човек што им дарува среќа на најголем број луѓе.
Дени Дидро

Научете се да кажувате „да“ и „благодарам“ кога ви се нудат подароци, можности и поддршка.
Џулија Камерон

Од неговата смрт научи само едно нешто, ако научиш дека животот е кревок на секоја возраст и дека секој ден е подарок. Неговата смрт нема да биде залудна ако се научите да празнувате секое утро кога ќе се разбудите, ќе земете здив и ќе сфатите дека сè уште сте жив и денот е исполнет со бескраен потенцијал.
Роберт Дугони

Начинот да се справиш со болката е најголемиот подарок на нашиот ум.
Патрик Ротфус

Нашето чувство за хумор е дар од Бога што треба да биде контролирано и негувано.
Освалд Сандерс

Нашите лузни се само подароци од нашите непријатели…потсетувајќи нè дека тие не биле доволно добри за да нè убијат.
Џеј Кристоф

Нашите преживувања не се ништо друго освен низа подароци и колку помалку им се спротивставуваме, толку нештата стануваат подобри.
Камал Равикант

Нашиот живот-не е ли тоа секојдневно претворање на подвижен, жежок подарок во колекција од спомени, замрзнати како испружени пеперутки на иглички под правливо стакло? –
Андреј Макин

Не сите подароци се спакувани под елката.
Пип Вилијамс

Не се прифаќаат сите подароци лесно. Најважните подароци често се оние што сакаме да ги одбиеме со сето срце.
Пол Трембли

Не е сè толку лошо: тие не ни продадоа, тие ни подарија.
Карел Чапек

Не е ли детството подарок, дури ако следува разочарување и цинизам?
Мери Балоу

Не заборавајте дека самиот подарок не е скап, туку кој и како го дава.
Ендре Леун Ериксен

Не заборавајте дека слепо верувајќи во вашата некогаш избрана цел, ние често пропуштаме неочекувани и прекрасни подароци од судбината.
Стивен Шапиро

Не купувај пријатели преку подароци; кога ќе престанеш да даваш, таквите ќе престанат да те сакаат.
Томас Фулер

Не ми носете цвеќиња кога ќе умрам. Ако ви се допаѓам, подарете ми ги сега.
Брајан Хауард Клоф

Не можеш да се научиш да живееш без да се научиш да подаруваш.
Кирк Даглас

Не грижете се за подароци, ние со задоволство ќе примиме пари!
Денис Драгунски

Не станува збор за вредноста на подарокот, туку за добрите намери.
Емил Зола

Не сум против подароците што забавуваат, но навистина верувам дека едни од највредните подароци што можеме да ги дадеме се нештата кои ни помагаат да развиеме вештина и да бидеме забавни.
Мајк Хакаби

Невиноста е премногу скапоцен подарок за да го подарите на кого било.
Керол Мортимер

Невозможно е да се изгради нешто со или за никого, животот се развива сам, а средбата со сродна душа е бесценет подарок.
Валери Перин

Ние сите на крајот разбираме дека животот е подарок, а не гаранција и дека постои само еден начин да заврши.
Бред Паркс

Ние едноставно ги соединуваме точките и го подаруваме резултатот како подарок на светот.
Аманда Палмер

Никогаш не давајте на заем пари на луѓето што не можете да си дозволите да им ги подарите.
Ајобами Адебајо

Никогаш не можеме да ги разбереме подароците што ќе ни стигнат, но во едно сум сигурен. Храброста и чесноста секогаш се наградуваат.
Брони Вер

Никогаш не одбивајте подароци. Само ограничени луѓе мислат дека тоа ве обврзува на нешто. Ништо од тоа! Подароците пред сè го обврзуваат дарителот. Откако ќе ви направи нешто добро, тој е принуден да се однесува добро со вас.
Елена Михалкова

Никогаш не се срамете да примите подарок кога немате никакви услови.
Силвен Рејнард

Никогаш не треба да жалите за направен подарок.
Викторија Платова

Ниеден подарок нема да ти донесе почит, ако си му ја одзел на другиот неговата самопочит.
Џон Штајнбек

Никој не дарувал храброст, слобода или самоопределување-некој едноставно реши да го земе.
Пем Џеноф

Никој не е должен да го дарува целосно своето срце.
Халгримур Хелгасон

Ниту едно купување не е толку скапо, колку подарок.
Кнут Хамсун

Ништо не се внесува во животот со повеќе смисла од сфаќањето дека секој момент на чувство е скапоцен подарок.
Стивен Пинкер

Но, почнав да сфаќам дека убавината-барем како што ја дефинираат моите луѓе-е повеќе товар отколку подарок.
Мара Радерфорд

Некој кого го сакав еднаш ми подари кутија полна со мрак. Ми требаа години за да сфатам дека и тоа е подарок.
Л.Ј. Шен

Нема зборови, убаво е кога успешно го избираат поводот да ги повикаат гостите на уживање, но најубаво е кога тоа се прави едноставно така, без особен повод. Исто е и кога подаруваат: ако не изберат специјален повод, туку едноставно кажат: „Ова е за тебе“, значи од срце.
Јошида Кенко

Нема ништо подобро од тоа да подариш љубов на жедно срце!
Тајла Волф

Нема поголем подарок од љубовта вратена во иста мера.
Лорејн Хит

Навредите се како подароци-додека не ги примиш не ви припаѓаат.
Хенри Лион Олди

О, колку е пријатно да им подариш на луѓето среќа!
Хенрик Сјенкјевич

Образованието е најголемиот подарок. Благодарение на него разбирате колку лесно би можеле да бидат разрешени многу проблеми што го измачуваат нашиот свет, ако треба да ги едуцираме масите наместо да лиеме тенкови и воени авиони.
Адам Браун

Овластувањето на децата со автономијата да го контролираат сопственото време е огромен подарок. Дури и да не успеваат одвреме-навреме, неуспехот е дел од процесот на учење.
Нир Ејал

Омразата е подарок што го добиваш со годините.
Карлос Сафон

Омразата е подарок што се споделува особено со желба.
Жан-Кристоф Гранже

Освен тоа, има уште родендени и секој знае дека децата овие денови ги сметаат за многу погодни за примање подароци.
Џани Родари

Оставете го минатото да одмора. Нека се разгрне иднината. Нека сегашноста биде подарок.
Лорен Блејкли

Отвораш подарок само за човекот за кого е.
Лора Флорент

Одбивањето не одзема. Одбивањето дарува. Дарува со неисцрпната моќ на едноставноста.
Мартин Хајдегер

Однесувајте се кон секој совет како подарок или комплимент и едноставно кажете: „Благодарам“.
Маршал Голдсмит

Оние кои не чекаат подароци од случајноста, ја освојуваат судбината.
Клајв Каслер

Оние кои се трпеливи добиваат награда, а способноста да се радуваат за другите е подарок одозгора.
Ана Кирјанова

Оној кој направил подарок од своето срце, никогаш не откажува да направи како подарок пари.
Томас Фулер

Осаменоста не е недостаток на енергија или движење, како што некои веруваат, туку подарок од ризницата на првичната слобода што ни ја предава душата.
Клариса Пинкола Естес

Постоењето е подарок. Животот е избор.
Рошани Чокши

Пазете се од сенки носејќи подароци.
Стивен Ериксон

Паметта е премоќно оружје за да може некој да ја предаде…Сфатив дека заборавањето е нашиот најголем подарок.
Рив Ларсон

Парите го деморализираат дури и оној што дарува.
Марселин Дебор-Валмор

Писма и подароци-тоа се нашите единствени достапни начини за изразување пријателски чувства.
Александар Мекол Смит

Писмото се пишува и се испраќа како вид подарок.
Деметриј

Плаќањето долг е моја должност; дарувањето-си придавам задоволство.
Жан Жак Русо

Повеќе сон може да е најголемиот подарок што можеме да им го дадеме на нашите тела, нашите умови, па дури се одразува на нашите финансиски резултати.
Грег МекКеун

Подарената среќа секогаш ни се враќа.
Ирина Семина

Подарок е само кога на човек ќе му го дадете она што го сака. И ако му го дадете она што вие самите сакате да го има, тоа веќе не е подарок.
Марло Морган

Подарокот што ќе си го направиш сам е најдобриот подарок од сите.
Сара Морган

Подарок обременет со обврски едвај ли е подарок.
Херман Брох

Подарокот со љубезно изразување е двоен подарок.
Томас Фулер

Подарокот не е подарок ако не се дава бесплатно, а љубовта не е љубов ако се дава со услови.
Адам Ј. Џексон

Подарокот е секогаш радост, особено од луѓе што ги сакате.
Агнес Лодиг

Подарокот претполага посветеност.
Холи Блек

Подарокот треба да биде нешто подарено слободно, што го подобрува вашиот живот и со љубов ве потсетува на дарителот. Ако не е, едноставно не треба да му издвоите место во вашиот дом.
Питер Волш

Подароците никогаш не се здодевни.
Маја Лунде

Подароците се видливи симболи на љубовта.
Гери Чепмен

Подароците се симболични. Кога ги подарувате во вашиот личен живот, тие треба да покажат дека обрнувате внимание на човекот на кого му ги подарувате.
Џудит Мартин

Подароците се прават од душата на оној што ги подарува и не зависат од заслугите на оној што ги прима.
Карлос Сафон

Подароците, како и добрите совети, му носат радост на давателот.
Едвард Хериот

Поет-тоа е сопственик на таленти кои не се негова безусловна сопственост-тоа е подарок што му е даден на користење. Тој не чита морал, но носи задоволство.
Лоренс Дарел

Постои доволно силен општествен притисок за да се гарантира дека човек дава нешто за возврат како подарок, дури и несакан; но нема таков  притисок што ќе принудува човек да стекне нешто непотребно.
Роберт Чиалдини

Потребата, потрагата по подарок е многу сериозна работа, обврзува можеби дури подлабоко од љубовта.
Сергеј Лебедев

Пламна една стара јарост-толку многу измислени подароци, толку многу знаење собрано на патот, а сепак каков хаос направи човештвото од сето тоа.
Ендрју Калдекот

Подарок е да ја гледаш убавината во најобичните нешта, носејќи среќа во домот и правејќи го животот прекрасен.
Луиза Меј Олкот

Подарок е да можеш да ги замислиш небото и повторното раѓање, за да го видиш.
Вејд Ратнер

Подарокот на вообразбата во никој случај не е исклучителна сопственост на уметникот; тоа е подарок што сите го споделуваме; до одреден степен или сите ние, сите вие, сите сме надарени со силите на фантазијата.
Леонард Бернштајн

Подарувајте секоја болка со насмевка. Ова ќе ја обезоружи, ќе ја доведе до ступор и таа ќе те остави.
Аму Мом

Подари светлина и темнината ќе исчезне сама од себеси.
Еразмо Ротердамски

Подарокот на љубовта е како секој друг подарок. Таа може да биде прекрасна, но без благослов не се пројавува.
Борис Пастернак

Посакував да имав можност да се погрижам за мојот живот и мислам дека тоа е најдобриот подарок кој би можеле да го добиеме.
Грегоар Делакур

Прекрасен букет или долготрајно цветно растение е традиционален подарок за жените, но јас им препорачав како на мажите, така и на жените да чуваат свежо цвеќе во домот поради нивната убавина, мирисот и подигањето што му го даваат на нашето расположение.
Ендрју Вејл

Понекогаш сиромаштијата е најголемиот подарок што некогаш можете да го добиете. Понекогаш загубата е клучот што ве води кон печалба.
Сузи Орман

Понекогаш лагата може да биде подарок.
Дајан Чембрлен

Поради подароци и поткупи должностите им се даваат на богати мажи, кои попрво би требало да бидат погубени од мудри луѓе.
Томас Мор

Правото да се живее е толку дарежлив, толку незаслужен подарок што со камата ги откупува сите таги во животот, до една.
Кнут Хамсун

Правото на слобода, како дар Божји, не е во силата на човекот да го отуѓи тој дар и доброволно да стане роб.
Семјуел Адамс

Предизвиците се огледала што ни ги одразуваат чувствата кон нас самите. Во таа смисла, тие се подароци. Мудроста ни дозволува да ги распознаеме како такви.
Роберт Шварц

Прифаќам сè што ми се дава и сè што ми е одземено. Признавајќи дека дури загубата и болката се подароци.
Маријан Кис

Природата во сè се стреми кон хармонија и понекогаш ни дарува, а понекогаш нè разорува.
Жорж Санд

Природата нè тера да ги купуваме нејзините подароци по цена на толку многу страдања што е сомнително дали таа најмногу го заслужува името на родител или маќеа.
Плиниј Постариот

Природата често им дава на луѓето кои ретко се насмевнуваат неверојатен подарок: кога ќе се појави насмевка на нивните лица, тие се менуваат до непрепознатливост.
Роберт Харис

Природата ги создала луѓето такви какви што се, ги подарила со голема утеха од многу зла, давајќи им семејство и роднини.
Николо-Уго Фосколо

Поседуваш ревност, но се научи дека душевниот мир е исто така скап подарок.
Нагиб Махфуз

Пријателството е благословен подарок кој може да се најде на овој свет.
Е. Б. Вајт

Пријателството е главниот подарок на мојот возрасен живот.
Ханја Јанагихара

Пријателот-подарок за самиот тебе.
Роберт Луис Стивенсон

Простувањето е подарок што го даваме на себеси.
Кевин Кван

Патот повторно се искривува и морето се откри зад кривината-неочекувано, како подарок без причина.
Елена Михалкова

Работата за мене е како подарок.
Мили Боби Браун

Работата не е секогаш тежина што виси над вас. Понекогаш работата е подарок на мир за оние на кои им е потребна.
Кетрин Валенте

Радоста да гледаш и да разбираш е најпрекрасниот подарок на природата.
Алберт Ајнштајн

Речиси е невозможно да купиш подарок кој изгледа вреди толку, колку што вреди навистина.
Јанина Ипохорскаја

Растот доаѓа од грешки. Треба да ги цените за да можете да се научите од нив. Вашите грешки се вашиот најголем подарок.
Алекс Банајан

Розите се кралски цвеќиња. Не грешите кога ги избирате за подарок.
Татјана де Роне

Рака за рака со момчето кое ми ги подари месечината и ѕвездите.
Стефани Перкинс

Редок подарок е да го преживееш твоето детство по вторпат.
Димитри Верхулст

Редок подарок е да ја видиш скриената убавина во нештата. Тој вид оптимизам е нешто што треба да се цени.
Ребека Јарос

Работата, чувствата и мислењето се повисоки добра кои ни подаруваат задоволство.
Аристотел

Сакав да објаснам и дека горчината е скапоцен подарок кој на животот му дава посебен вкус.
Жан Мари Густав Ле Клезио

-Само она што е навистина дадено,-одговори гласот на камбана.-Само она добро што се прави поради љубовта да го правиш. Само оние планови во кои главната мисла е благосостојбата на другите. Само оние трудови во кои жртвата е поголема од наградата. Само оние подароци во кои дарителот се заборава себеси.
Хенри Ван Дајк

Секогаш има подарок во секој предизвик.
Брони Вер

Сè уште бев премногу млад за да разберам дека воопшто никој не е подарок и јас самиот не сум подарок.
Филип Рот

Секој ден е подарок затоа што може да биде или првиот ден од остатокот од нашиот живот или да биде нашиот последен ден овде, на земјата.
Џим Стоуел

Секој миг на задоволство е подарок од боговите.
Клод Адријан Хелвециј

Секој може да добие пари, но талентот е најреткиот подарок.
Федерико Андахази

Секој нов ден е подарок и треба да се третира како подарок, дури и пред лицето на смртта. Тоа е смирение, силата иде од него. Силата произлегува од благодарноста, од смиреното прифаќање подарок, незаслужен подарок.
Берт Хелингер

Секој нов проблем со себе носи уште поголем подарок кој може да го збогати животот.
Адам Ј. Џексон

Слушањето со сето свое срце е најголемиот духовен подарок што можете да му го дадете на друг човек.
Хариет Лернер

Секогаш кога животот станува премногу добар, секогаш кога судбината ќе ви подари нешто прекрасно, нешто друго се одзема.
Грег Ејлс

Секој што сака да има пријатели, не треба да го цени својот имот над сè друго, туку треба да стекне пријателство преку дарежливи подароци.
Роберт Грин

Сите денови ни даваат светлина, но само некои ја даруваат.
Тимоти Финдлеј

Сите емоции се во суштина импулси кои нè тераат да дејствуваме, програми за автоматска реакција кои ни ги подарила еволуцијата.
Даниел Големан

Сите ние имаме различни дарби и способности. Начинот на кој ги користиме овие подароци нè дефинира кои сме.
Брендон Мул

Сите подароци се привремени.
Џорџ Сондерс

Сите луѓе се различни, и тоа е подарок што го прави светот интересен.
Брендон Сандерсон

Сè се цени кога доаѓа од потреба. За човек кој умира од жед, водата е поскапа од злато. За давеникот во вода е бескорисен и непотребен подарок.
Тери Гудкајнд

Сè што му се случува на човекот е подарок. Даваме и земаме.
Алис Манро

Секоја книга ни подарува нови соништа.
Ема Чејс

Секоја минута од секој ден е подарок, а стареењето е привилегија, а не право.
Роберт Дугони

Секое дете носи со себе подарок од љубов складиран во срцата на родителите.
Вилијам Пол Јанг

Секое суштество има вродена способност да лекува како подарок од боговите.
Микао Усуи

Сакајте се себеси! Кажувајте си на себеси пријатни зборови, правете си мали подароци и не размислувајте за лошото.
Кацузо Ниши

Сакам да го живеам својот живот така што моите најблиски да ми ги подаруваат нештата што ми требаат, а јас да им ги давам нештата што им се потребни. Искрено, општеството изградено околу консумеризмот е пекол.
Вандана Шива

Секое утре е бесценет подарок. Ти само треба да стигнеш до него.
Стјуарт Туртон

Способноста за математика е дар на природата, исто како северната светлина. Не треба да се меша со други феномени на овој свет-со статии, премии, колеги и дипломи.
Алис Манро

Старите го нарекувале подарок, средновековните мистици проклетство, ние го нарекуваме љубов.
Елена Усачева

Страста е доволно загрижена за вашата уметност што ќе направите речиси сè за да ја раздадете, да ја направите подарок, да ги промените луѓето.
Сет Годин

Советот не е подарок, туку долг што старецот им го исплаќа на младите.
Џејмс Фенимор Купер

Страдално е ако мускулната сила се оценува над поетскиот подарок.
Сергеј Абрамов

Способноста да сакаш е посебен подарок, треба да се родиш со него-маж или жена-сеедно.
Дафне де Мориер

Судбината ни го дарува она што го сакаме кога сме се научиле да бидеме без него.
Карол Ижиковски

Сомнежот е еден вид подарок за човекот од природата. Дел од инстинктот за самоодржување.
Џин Ханф Корелиц

Се чини дека љубовта го дарува човекот со острина на перцепција, всушност некарактеристична за него.
Јун Ли

Стекнувањето знаења, чистото задоволство од откривањето на нештата е најголемиот дар во животот.
Метју Рајли

Се разбира, животот е бесценет подарок, но смртта понекогаш е дури во поголем степен.
Џонатан Керол

Со подароци можете да ги соберете вашите непријатели околу себе. Кога не давате ништо, дури и твоето семејство ќе си тргне.
Сакја Пандита

Самите подароци не значат толку, колку мислите зад нив.
Елин Хилдебранд

Самиот живот е скапоцен, но сознателната мисла е најголемиот подарок што Вселената го предлага.
Питер Ф. Хамилтон

Само фантазијата му дарува целосна слобода на творецот.
Роберт Шекли

Светот на нештата не може да подари утеха.
Мајкл Канингам

Светот го очекува вашиот подарок-сè што треба да направите е да се појавите со вистинска намера!
Луис Хаус

Слободата во библиска смисла секогаш има цена; тоа е скап подарок и изискува големи нешта од нас.
Раусас Ј. Рашдуни

Слободата е главниот дар на природата.
Леонардо да Винчи

Слободата не е подарок, туку право по раѓање.
Касандра Клер

Слободната волја е дар на бесмртните.
Брам Стокер

Сега знам дека братството е еднострано чувство, а радоста во заедницата е бесплатен подарок.
Ромен Гари

Сега има една прекрасна работа на овој свет наречена „предвидливост“. Тоа е подарок ценет над сите останати затоа што му овозможува на човек да знае што носи иднината. Повеќето луѓе со предвидливост на крајот имаат огромна сила во животот, често станувајќи големи владетели.
Џонатан Оксиер

Сегментот од животот што го поминуваме со оние што ги сакаме е подарок. Дури и да не заврши тогаш, а не онака како што очекувавме. Дури и ако тој човек нè напуштил.
Али Бенџамин

Семејството е бесценет подарок. Но е нужно да се зачува, а не да се разурне.
Сузан Фрејзер Кинг

Семејството е нешто прекрасно. Тоа е вистински подарок.
Коџи Сузуки

Семето на подарокот може да дојде, но расад што не е прихрануван брзо умира.
Мери Пирсон

Силата на духот е голем подарок и големо проклетство.
Бертрис Смол

Среќата е подарок што свети во вас.
Кевин Алан Милн

Среќата не беше преценета. Тоа беше подарок предназначен да биде ценет и држан здраво.
Рошел Вајнштајн

Слушањето со неподелено внимание и безусловна љубов е можеби најголемиот подарок што можеме да им го подариме на другите.
Џералд Јамполски

Смртта е дар од природата. Подобро е да се знае дека страдањето завршува. Откако ќе прифатиме дека овој живот е сè што имаме, можеме да го искористиме подобро.
Елоди Харпер

Спокојството е бесценет подарок што ви помага да ги пронајдете вистинските вредности и да ја видите убавината во вашиот живот.
Софија Лорен

Способноста да го гледаш убавото и ужасното во обичните работи е редок подарок, а не безумие.
Касандра Клер

Способноста да даваш и спасуваш живот се чувствува како најголем подарок, затоа творечката способност предизвикува најголема завист.
Мелани Клајн

Тагата е лична тајна. Не ја давајте на другите како подарок.
Катрин Валенте

Така, како што Буда ѝ рекол на госпоѓа која му предложила проклетство, подарокот се враќа на дарувателката кога тој не е прифатен.
Ален Гинсберг

Талентот е подарок, за што и да е тој: за музиката, сликарството, литературата, и ние треба да сме благодарни за тој подарок и сме должни многу да се трудиме за да го зачуваме
Сидни Шелдон

Талентот е подарок од небесата. Тоа е заем со високи каматни стапки.
Дина Рубина

Творештвото не е себичен чин или барање внимание од страна на уметникот. Тоа е подарок за светот и секое суштество во него. Не нè лажете со вашиот придонес. Дајте ни го тоа што го имате.
Стивен Пресфилд

Тие беа исполнители, мислители, љубовници, трагачи и дарувачи, но мечтатели, најопасното од сите.
Таје Селаси

Тие се затоплуваа со овие подароци-добрина и убавина.
Ендрју Никол

Тие си подарија насмевка со иднина во неа.
Ринг Ларднер

Ти си слободна и слободата е твојот најглавен подарок.
Касандра Клер

Тоа е голем подарок-да живееш, да го гледаш сонцето, да го дишеш воздухот.
Мајкл Крајтон

Тоа е подарок-да имаш можност да познаваш човек толку многу години.
Елизабет Страут

Тоа е подарок на слаби луѓе кои точно ќе ја одгатнат вашата слабост.
Паскал Брукнер

Тоа е добро за здравјето-да добиеш подарок од самиот себеси.
Меир Шалев

Трајната љубов не се заснова на раскошно еднонеделно пловење или подарок на дијамант од девет карати, туку на секојдневни и обични пројави.
Тал Бен-Шахар

Три признаци според кои се избира подарок: голем, скап, ненужен.
Лев Ландау

Треба да се однесувате чесно со зборот. Тоа е највисокиот подарок на човек од Бога.
Николај Гогољ

Треба исто така да разбереме дека од гледна точка на Бога сè што се случува е позитивно и треба да се рзгледува како подарок.
Џошуа Дејвид Стоун

Таткото мора секогаш да подарува за да биде среќен. Да ​​даруваш секогаш, значи да бидеш секогаш татко.
Оноре де Балзак

Тоа е како да се насмевнуваш-да му даруваш среќа на друг, но не со сила.
Суад

Убавината е подарок озгора, важно е да можете правилно да се распоредите.
Елизавета Бута

Убавината е подарок кој е способен да објасни секој успех и да оправда многу неуспеси.
Едит Вортон

Убавината е колосален, бесценет подарок и таа се доделува случајно, бесмислено.
Халед Хосеини

Убавината е свет дар кој по правило му припаѓа на целиот свет, а не на неговиот сопственик.
Пат Конрој

Убавината е навистина добар дар од Бога; но за да не го сметаат добрите за големо добро, Бог им го раздава дури на нечестивите.
Свети Августин

Утрото таа се разбуди со чувство дека добила голем подарок, но преку ноќта е изгубен некаде во задните улици од нејзината глава и веднаш не си спомни веднаш што е тоа.
Алис Манро

Умот е подарок, добрината е личен избор. Подароците доаѓаат лесно, тие се даденост. И изборот може да биде тежок. Пред да го покажете својот талент, дајте им ја на луѓето вашата добрина.
Тал Бен-Шахар

Учтивоста и чувството за чест ја имаат таа предност: ги подаруваме на други без да губиме ништо.
Балтазар Грацијан

Уметникот секогаш е слуга кој се обидува да го плати подарокот што му е даден како чудо!
Андреј Тарковски

Харизмата е подарок одозгора, при што лидерот знае однатре што да прави.
Макс Вебер

Целта на убавината е да му подарува на човек радост.
Џек Лондон

Чесноста може да биде валкан подарок. Може да замати блескав прилив на спомени.
Колин Котрил

Честа е такво богатство поради кое не треба да ти е жал да умреш за неа. Не можеш ниту да ја подариш, ниту да ја одземеш. Можеш само да ја изгубиш или да се откриеш себеси.
Марија Семјонова

Човек треба да дарува љубов, цело време, а тоа е поважно и понужно, отколку да ја прима.
Одри Хепберн

Чувството за идентитет е подарок на љубовта и само љубовта може да го даде.
Елизабет Гог

Шестото сетило е подарок чие присуство или отсуство ја повлекува границата меѓу гениј и обичен човек.
Наполеон Хил

Што да ти подарам?-Не ми треба ништо. Среќен сум што успеав да го свртам тркалото на судбината на вистински начин.
Курбан Саид

Што даруваат од душата, со душа и прифаќаат.
Џаспер Форд

Што може да биде поскапо од животот-тоа е единствениот дар што Господ Бог никому не му го дава двапати?
Марсел Пруст