Мараја Кери

Мараја Кери (англ.  Mariah Carey) е американска R&B/поп пејачка и текстописец, музички продуцент и артистка. Родена на 27. март 1970. година.

Својот прв албум го сними во 1990. под контрола на директорот на Columbia Records, Томи Мотола, и веднаш стана првапејачка која имала 5 топ десет синглови на листата „Билборд Хот 100“ (Billboard Hot 100) во САД. По нејзиниот брак со Мотола во 1993. следат уште неколку хит песни, меѓу кои „Dreamlover“, „Hero“.Сепак, нејзин најголем хит во досегашната кариера е секако „Without You“.

Прочитајте повеќе:

Антонин Дворжак

Роден е на 8. септември 1841. во едно мало место близу до Прага. Многу рано влегува во светот на музиката и набрзо покажува голема дарба која ги импресионира неговите учители. Учи да свири на виолина, тогаш мошне популарен музичар на подрачјето на Бохемија. Станува член на градскиот оркестар.

Меѓутоа, неговиот татко, кој бил месар, сака неговиот првороден син да ја наследи неговата работа, па во 1853. година го испраќа во соседниот град Злонице да учи германски јазик, кој во тоа време бил многу потребен за секој трговец.

Прочитајте повеќе:

Џим Морисон

Џејмс-Џим Даглас Морисон (James Douglas Morrison) е американски пејач од ирско и шкотско потекло, поет и писател, роден на 8. декември 1943. во Мелбурн, Флорида. Познат е пред се како водечки вокал на американската рок група The Doors, а се смета за една од најхаризматичните личности во историјата на рок музиката. Автор е на неколку книги поезија, документарни и кратки филмови, како и на музички спотови. Смрта на Морисон на 27 години, на 3. јули 1971. година во Париз, ги запрепасти неговите обожаватели ширум светот, а начинот на кој се случи таа, како и тајниот погреб се предмет на разни шпекулации до ден- денес.

Прочитајте повеќе:

Twitter Дисплеј

Умност

Хенрик Јохан Ибзен

Духот на вистината и слободата - ете, тоа се столбовите на општеството.

Виц блиц

Најглупави на светот

Буле му вели на еден полицаец: -Чичко, чичко, јас можам да докажам дека вие, полицајците, сте најглупавите луѓе на светот. -Ма бегај, детиште низаедно, немој да те казнам за навреда! -Ама, навистина тоа...

Кутија за пребарување

Енциклопедија

Живот

« January 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Спортсмен

Најава или Регистрирај се