Најбизарни здравствени совети што можат да ви помогнат

Напредокот на медицината овозможи широк распон на медикаменти за лечење на бројни болести, но научниците сугерираат дека некои можат да се лечат и на поинаков начин.

 

На луѓето кои патат од алергии им сугерираат да се избричат. Сите мажи кои имаат некој вид на алергија, поради која често киваат, треба да ги избричат мустаците и нивниот проблем ќе исчезне. Причината е едноставна- зрнца на полен се задржуваат на влакната, па константно ги иритираат дишните органи. Ако некој не сака да ги избричи, препораката е миење со сапун барем два пати дневно.

Интересен совет некои им даваат и на луѓето кои патат од мигрена. Имено, се што треба да направат кога ќе добијат напад е да помирисаат јаболко и болката ќе се намали.

Совет кој без сомнение некои жени одвај ќе го дочекаат се однесува на носење на високи потпетици. Според едно истражување на британски научници, носењето на штикли може да биде одлична превенција против артритис и болки во колената.

Истражувачи носат добра вест и за сите оние што сакаат да вежбаат и да останат фит: по тренингот подобро е да испијат чоколадно млеко отколку вода. Одговорот зошто е тоа така се крие во протеините што ги содржи млекото, како и во помалото количество на шеќер во однос на ароматизираната вода и енергетските пијалоци што обично се препорачуваат по тренинг.

Оставете коментар

Внесете ги (*) задолжителните информации кои се обележани. HTML код не е дозволен

врати се горе

Twitter Дисплеј

Умност

Фридрих Вилхелм Ниче

Качувајќи се на планината на вистината, никогаш не се качувате залудно: ако денес не сте достигнале повисока точка, вие сте ја тренирале својата сила, така што утре ќе можете да...

Виц блиц

Исчезната сопруга

Дотрчува маж во полициска станица: -Ве молам, жена ми исчезна, пронајдете ја! Еве ви ја нејзината фотографија. Дежурниот ја погледнува фотографијата, па му вели на загрижениот сопруг: -А Зошто да ја бараме?

Кутија за пребарување

Енциклопедија

Живот

Спортсмен

Најава или Регистрирај се