Јадете црви и инсекти!

Необичен совет на еден американски научник по име Мајкл Баџет, експерт за инсекти. Тој тврди дека, ако луѓето не беа толку пребирливи и постојано ги игнорираат црвливите јаболка, црешите, морковите и се друго црвливо, фармерите- земјоделците никогаш не би го прскале овошјето и зеленчукот со толкаво количество на пестициди.

Препорачува со сласт да јадеме црви и  инсекти: термити, лебарки, пчели. Тие се нешто најздраво што може да се најде на нашава загадена планета!

Прочитајте повеќе:

Маслиновото и рибиното масло за здравје

Редовното користење на маслиновото масло е добро за срцето и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, покажале резултатите од студијата претставена на Светскиот кардилошки конгрес во Барселона.

Прочитајте повеќе:

Исхрана и вежби според емоциите

Современата психологија ги дели човечките емоции, слично како Хипократ луѓето пред 2.500 години, на четири категории- на среќа, тага, лутина и тегобност.

Интересно прашање со стручен одговор: како исхраната влијае врз настанувањето на емоциите и кои вежби се препорачуваат според нив?

Прочитајте повеќе:

Twitter Дисплеј

Умност

Јохан Волфганг Гете

Кога ќе сретнеме некој што ни должи благодарност, веднаш се сеќаваме на тоа, а колку пати сме сретнале некого кому му ја должиме, а на тоа да не сме се...

Виц блиц

Татко, син и порно филмови

Разговараат татко и син: -Синко, што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш? -Чистач на базени. -А зошто баш чистач на базени? -Па, може и градинар, водоинсталатер, Дедо Мраз, разнесувач на пици... -Женооо, малиот ги нашол...

Кутија за пребарување

Енциклопедија

Живот

Спортсмен

Најава или Регистрирај се